Instalujemy „SparkyLinux 4.2 Multimedia” + „KDE”

„SparkyLinux” wydał „Special Editions”: „GameOver”, „Rescue” i „Multimedia”, szczególną uwagę zwróciłem na „SparkyLinux 4.2 Multimedia” w środowisku graficznym „LXDE”. Jest skierowane do osób lub artystów, które często korzystają z programów AUDIO, VIDEO czy Grafiki…tworzenia stron (info o programach) z możliwością wyboru kernela „Debianowego” lub „Liquorix” – ten drugi, cechuje się wysoką wydajnością (Kernel 4.4.0 na 23.01.2016r.).

Mam starego lapka 32 bitowego, z Ram 2gb i do tego karta graficzna ma astronomiczne 8 mb ;). Mój wybór był taki, że wybieram „Multimedia” i wgrywam najnowsze „KDE”. Karta graficzna doskonale daje sobie rade, ważne że macie co najmniej 1,5 gb Ramu, i was gruchot będzie jak nowy ;).

Pytanie dlaczego? Jak zainstalowałem po raz pierwszy „SparkyLinux”, moją uwagę przykuło „APTus” . To zestaw narzędzi, służących do ułatwienia pracy w systemie, od „bezpiecznej aktualizacji” po usunięcie jądra , czy instalacja kodeków ( między innymi wybrane z dodatkowego repro.), lista programów biurowych…..itp. jest tego troche. Poprzez ten wpis, chciałem zwrócić uwagę na tą distr. „SparkyLinux” oparty jest na „Debianie testing”, solidna podstawa dla domowego komputera czy laptopa i zarazem do nauki o sytemie „GNU/Linux”.

Zaczynamy 🙂

Pobieramy tu : „SparkyLinux”

1. Instalujemy „SparkyLinux 4.2 Multimedia”… jak uruchomi się po raz pierwszy, po zainstalowaniu na dysku. To zobaczymy małe okienko, które nasz poinformuje, że aktualizacje i inne związane czynności z przygotowaniem systemu do pracy, może zrobić to za nas:


Pokażcie mi taką inna distr. z takim programem… Twórcy pomyśleli o wszystkim, to się chwali.

Mamy już aktualnego „SparkyLinux” 🙂

Teraz druga część tego wpisu…..
2. Instalujemy „KDE”

# apt-get update
# apt-get install kde-standard

możemy również pełną wersje

# apt-get install kde-full

3. Mamy już zainstalowane „KDE”

Widzicie jaka jest wersja „KDE” w repro. na „testingu”. Działa szybko i nic nie wywala.

Dziękuję i mam nadzieję że kogoś zachęciłem do używania „SparkyLinux”.

Poniżej wrzucam kilka zrzutów ekranu: