Formatowanie i kopiowanie „obrazu.iso” na pendrive za pomoca konsoli.

Dziś bardzo trudny temat: Konsola – strach wszystkich nowych użytkowników ;). Przedstawię na wgraniu „obrazu.iso” na pendrive, wraz z formatowaniem – wszystko na konsoli. Nic nie trzeba instalować wszystko jest w naszym „GNU/LINUX”. Przecież poco instalować kilka programów , jak mamy to już w systemie, prawda?

To przykład na którym chcę wam przybliżyć prostotę konsoli.

1.Pobrałem obraz z oficjalnej strony „Debiana” link

2.Teraz możemy przejść od razu do punktu 3, Bo formatowanie nie jest konieczne z „DD” *. Przypominam formatowanie lub użycie „DD” usunie bezpowrotnie dane z nośnika !

Otwieramy konsolę (zachować dużą ostrożność, można bardzo łatwo usunąć nie tą partycje co się chciało) i dla tego ważne by sprawdzać tym :

# fdisk -l

Informacja pod jakim adresem mamy swój wybrany pendrive „sd?”

2.Dla ułatwienia użyje „cfdisk”

# cfdisk /dev/sda

Teraz usuwamy partycje pendrive

Wybieramy „New” i tworzymy, też możemy wybrać sobie system:

Wybrałem domyślną „Linux” dla obrazu i wybieramy „Bootable” czy „Rozruch” zależnie czy program jest przetłumaczony. Przed wyjściem trzeba nasze zmiany zapisać czyli „Write”.

3.Teraz wchodzimy do katalogu gdzie mamy dany „obraz.iso” (przed użyciem „DD”, upewnijcie się co do ścieżki „sd?” – # fdisk -l, łatwo można nagrać tam gdzie nie chcemy)

# dd if=/ścieżka do/pliku.iso of=/dev/sd?

przykład:

# dd if=/home/jac/Pobrane/debian-8.3.0-amd64-i386-netinst.iso of=/dev/sda

Po krótkiej chwili mamy obraz skopiowany i możemy przeprowadzić instalacje „Debiana”.

Na tym przykładzie chciałem pokazać że konsola nie jest taka straszna. Mniej klikania a wydajność większa, bo nie marnuje na grafikę.

*Dziękuję za zwrócenie uwagi, co do formatowania nośnika.

Pozdrawiam.

2 thoughts on “Formatowanie i kopiowanie „obrazu.iso” na pendrive za pomoca konsoli.

  1. Ja nigdy nie formatuję pendriva, bo polecenie dd i tak zniszczy partycję. Ostatnio używam polecenie dd łącznie z poleceniem pv ( w twoim przypadku byłoby to # pv home/jac/Pobrane/debian-8.3.0-amd64-i386-netinst.iso | dd of=/dev/sda) i mam ładny pasek postępu oraz czas do zakończenia operacji.
    Co do ostatniego akapitu to przez kilkanaście lat używania linuksa w różnych dystrybucjach i na różnych menadżerach okien lub środowiskach tylko konsola mnie nigdy nie zawiodła. Dlatego warto ją poznać, nawet w bardzo ograniczonym zakresie – to zawsze procentuje 😉

    1. Ja to z przyzwyczajenia jak nagrywam obraz.iso , to zawsze formatuje . Dodam do wpisu, że to niekoniecznie jest potrzeba formatowania. To prawda konsole trzeba poznawać, już wiele razy mnie to ratowało – jak jakiś problem, to od razu myśl „konsola” 😀

Comments are closed.